Opublikowany przez: Kasia P. 2018-01-31 12:23:54
Autor zdjęcia/źródło: Canva
Pierwsze bóle brzuszka wywołują u młodych rodziców duży niepokój. Ba! Czasami nawet ataki paniki. Chociaż powtarzam to trochę jak mantrę przy wielu sytuacjach, tutaj także potrzebny jest spokój, opanowanie i właściwe reagowanie rodzica na problem. Ból brzucha u dziecka często spowodowany jest przejedzeniem lub najedzeniem się czymś niezdrowym (fast-food, słodycze). W takich przypadkach mogą pomóc łagodne płyny i delikatny masaż brzuszka. W innych sytuacjach, gdy ból brzucha u dziecka jest nie do zniesienia trzeba zdiagnozować przyczynę.
Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dziecka należą: kolka niemowlęca, zaparcia, alergie pokarmowe, dyspepsja, zatrucia pokarmowe, angina, zakażenie pasożytami, refluks, choroba wrzodowa, zakażenie dróg moczowych, kolka nerkowa, infekcje układu oddechowego.
Małe dziecko ból brzuszka może sygnalizować nam przez płacz i swoje markotne samopoczucie. Z dużym dzieckiem z kolei już możemy porozmawiać, a im jest starsze tym więcej możemy się dowiedzieć o bólu. Jakie objawy powinny niepokoić?
Alergie mogą być mylone z nietolerancjami. Tymczasem łatwo je rozróżnić dzięki objawom. Do objawów alergii należą: katar, swędząca wysypka, łaskotanie języka, ust lub gardła, świszczący oddech oraz właśnie ból brzuszka. Objawy nietolerancji z kolei to: gazy, niestrawność, odbijanie, ból głowy, poddenerwowanie, a także uczucie gorąca. Więcej na ten temat piszemy w artykułach:
Objawy alergii pokarmowej u dzieci i dorosłych. WARTO JE POZNAĆ! >>
Nietolerancja glutenu objawy i leczenie - WARTO WIEDZIEĆ! >>
Tutaj najważniejszy i najpomocniejszy jest spokój, zarówno Twój, jak i maluszka. Ważne żeby podczas karmienia dziecka nie przeżywać stresu, ponieważ maluszek bardzo szybko wyczuwa niepokój mamy. Warto też ograniczać dziecku podczas karmienia ilość bodźców. Potrzebna jest cisza, ciepłe światło. Musisz zwrócić też uwagę na to, czy dziecko nie łapie powietrza podczas ssania, a jeśli tak się dzieje starać się je „odbęknąć” po karmieniu.
Jest mnóstwo domowych, zwykle związanych z dietą dziecka sposobów na zaparcia u dziecka i nie tylko: od buraków, przez kapustę, po zioła. Jeśli domowe metody nie skutkują lekarz może przepisać dla dziecka syrop na zaparcia. Lek ten ma różne działanie, ale zwykle syropy zmieniają konsystencję stolca i pomagają dziecku w wypróżnianiu. Ważne by zawsze stosować się dokładnie do zaleceń lekarza. Choć szybko odnotujecie poprawę, pełna kuracja powinna trwać kilka miesięcy. To dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych u dziecka.
Leczenie bólu brzucha u dziecka oczywiście za każdym razem zależy od przyczyny tego bólu. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Należy ją zmienić jeszcze zanim udamy się do lekarza, który może przepisać nam odpowiednie leki. Przy niektórych bólach starszych dzieci można sięgnąć nawet po psychoterapię, kiedy okazuje się, że żadne inne metody nie działają lub problemu nie można inaczej zdiagnozować.
UWAGA!
U najmłodszych dzieci zatrucia pokarmowe trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem, ponieważ małe dzieci szybko się odwadniają. U starszych dzieci jest łatwiej, ale mimo wszystko zapewnijmy dziecku odpowiednią ilość płynów, odpoczynek. Unikaj podawania dziecku leków przeciwbiegunkowych i przeciwwymiotnych.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.